State Championship History

Team State Champions

YEAR SPORT SCHOOL
1911 Boys Basketball Crawfordsville
1912 Boys Basketball Lebanon
1915 Boys Basketball Thorntown
1917 Boys Basketball Lebanon
1918 Boys Basketball Lebanon
1919 Boys Track Crawfordsville
1925 Boys Basketball Frankfort
1929 Boys Basketball Frankfort
1936 Boys Basketball Frankfort
1939 Boys Basketball Frankfort
1954 Boys Golf Crawfordsville
1956 Boys Golf Crawfordsville
1975 Girls Tennis Crawfordsville
1988 Football Western Boone
1995 Football North Montgomery
1996 Football Tri-West
1996 Football North Montgomery
2003 Football Tri-West
2004 Football Tri-West
2008 Baseball Crawfordsville
2011 Baseball Crawfordsville
2013 Softball Tri-West
2014 Football Tri-West
2016 Softball Lebanon

 

Individual State Champions

YEAR NAME SPORT SCHOOL
1913 Claude Sheets 880 Yards Frankfort
1913 George McAlevy Low Hurdles Crawfordsville
1913 Marsh Jones Mile Relay Crawfordsville
1913 George Grimes Mile Relay Crawfordsville
1914 Earnest Eagleson Broad Jump Crawfordsville
1914 George McAlevy Low Hurdles Crawfordsville
1915 Lloyd Wiseheart Discus Crawfordsville
1917 Halfred Brown 880 Yards Frankfort
1918 Maurice Patterson Mile Relay Crawfordsville
1918 Floyd McGrath Mile Relay Crawfordsville
1918 Hugh Dinwiddie Mile Relay Crawfordsville
1918 John Mosley Mile Relay Crawfordsville
1919 Hugh Dinwiddie 220 yd. Dash Crawfordsville
1919 Maurice Kennedy 440 yd. Dash Crawfordsville
1919 Maurice Patterson High Hurdles Crawfordsville
1919 Maurice Kennedy Mile Relay Crawfordsville
1919 Maurice Patterson Mile Relay Crawfordsville
1919 Floyd McGrath Mile Relay Crawfordsville
1919 Hugh Dinwiddie Mile Relay Crawfordsville
1921 Carroll Spradling 880 Yards Frankfort
1922 Carroll Spradling 880 Yards Frankfort
1934 Don Brown Pole Vault Frankfort
1936 William Miner Pole Vault Frankfort
1944 Ed Foerster Wrestling Crawfordsville
1945 Ed Foerster Wrestling Crawfordsville
1945 Phil Zachary Wrestling Crawfordsville
1946 Phil Zachary Wrestling Crawfordsville
1946 Ben Lamb Wrestling Crawfordsville
1948 Richard “Butch” Ricker 440 yd. Dash Frankfort
1948 Bill Andrews Wrestling Crawfordsville
1953 Hal Utterback Wrestling Crawfordsville
1954 Ed Bayless Wrestling Crawfordsville
1955 Bob Laverty Long Jump Frankfort
1956 Bob Blacker Wrestling Crawfordsville
1958 Jim O’Dell Wrestling Crawfordsville
1963 Bob Watson Wrestling Crawfordsville
1964 Rex Ryker Wrestling Crawfordsville
1965 Stan Hultz Boys Golf Crawfordsville
1969 David Churchill High Jump Crawfordsville
1970 David Churchill Long Jump Crawfordsville
1971 Phillip Churchill High Jump Crawfordsville
1975 Sally Johnson 200 Individual Medley Crawfordsville
1975 Sara McGaughey & Melinda Fertig Girls Tennis Crawfordsville
1976 Sally Johnson 200 Individual Medley Crawfordsville
1977 Sally Johnson 100 Freestyle Crawfordsville
1978 Sally Johnson 100 Butterfly Crawfordsville
1978 Larry Gosewehr Golf Frankfort
1984 Chris Malott 50 Freestyle Crawfordsville
1985 Josh Mikesell 100 Backstroke Crawfordsville
1985 Doug Haslam Wrestling Crawfordsville
1986 Josh Mikesell 100 Backstroke Crawfordsville
1986 Holly Humphrey 100 Freestyle Crawfordsville
1987 Josh Mikesell 100 Backstroke Crawfordsville
1987 Holly Humphrey 50 Freestyle Crawfordsville
1988 Josh Mikesell 100 Backstroke Crawfordsville
1988 Josh Mikesell 200 Individual Medley Crawfordsville
1989 Deb Humphrey 100 Butterfly Crawfordsville
1995 Nick Arzner 200 Freestyle Crawfordsville
1996 Nick Arzner 200 Freestyle Crawfordsville
1996 Chad Buntin Wrestling Frankfort
1997 Nick Arzner 100 Freestyle Crawfordsville
1997 Nick Arzner 200 Freestyle Crawfordsville
1998 Josh Birge Wrestling Frankfort
2002 Chad Ames 100 Butterfly Crawfordsville
2003 Chase Thompson Wrestling Frankfort

 Individual State Champions